R E K L A M A
  Strona główna - Aktualności - Budownictwo i izolacje
Szukaj  


 
Raport WWF Polska - Budownictwo i izolacja- 11-12-2009

Prawie 1/5 (19%) energii finalnej zużywanej w Polsce wykorzystywana jest do ogrzewania budynków, których większość jest pod tym względem wysoce nieefektywna - informuje na swojej stronie WWF Polska.

Nowe budynki, wznoszone według obowiązujących polskich norm, należą do najbardziej energochłonnych w Unii Europejskiej. Tymczasem, gdyby Polska przyjęła energooszczędne standardy w budownictwie, mogłaby wyemitować rocznie o blisko milion ton CO2 mniej, a w perspektywie roku 2020 zaoszczędzić ponad 13 miliardów złotych - przekonuje WWF prezentując raport pt.: "Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii w nowych budynkach w wyniku zastosowania wyższych standardów w zakresie izolacyjności przegród zewnętrznych".

- Istnieje znaczny potencjał oszczędności kosztów, energii, a także – co za tym idzie –zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jeśli Polska wykorzysta możliwości tkwiące w nowobudowanych budynkach. Inwestorzy i deweloperzy muszą zacząć budować racjonalniej. Aby tak się stało muszą ich do tego zmobilizować bardziej restrykcyjne normy budowlane – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia” WWF Polska.

Średnie całkowite zużycie energii finalnej w Polsce wynosi dziś rocznie ponad 850 TWh. Jedną czwartą tej energii można by zaoszczędzić. Większość tego potencjału (67% czyli 142,5 TWh/rok) stanowi właśnie efektywne wykorzystanie ciepła w budynkach. Raport FEWE2 wskazuje, że wykorzystując potencjał efektywności energetycznej w budownictwie w sposób uzasadniony ekonomicznie, przy dzisiejszym poziomie cen paliw i uprawnień do emisji CO2, możemy zmniejszyć zużycie energii finalnej w Polsce o blisko 17%. Uproszczone wyliczenie wskazuje, że wykorzystanie potencjału pozwoliłoby zrezygnować z produkcji ciepła z węgla w 460-ciu średniej wielkości ciepłowniach w Polsce.

Także budując własne domy Polacy mogą oszczędzać dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Eksploatacja domu jednorodzinnego o powierzchni 120m2 w standardzie energooszczędnym obniża roczne koszty ogrzewania o 2 tys. złotych. To oznacza, że inwestycja ta zwraca się średnio w dziewiątym roku użytkowania, przy żywotności budynku znacznie powyżej 40 lat.

Deweloperzy w Polsce budują dziś zwykle zgodnie z obowiązującymi standardami izolacyjności. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają jednak budować bardziej energooszczędnie, a koszty wzniesienia energooszczędnego budynku są tylko o kilka procent wyższe niż budynku tradycyjnego – mówi Henryk Kwapisz, szef Biura Informacji Technicznej ISOVER.

WWF domaga się, by Polska jak najszybciej wprowadziła nowoczesne prawo w tym zakresie, zawierające wymagania porównywalne do standardów unijnych. Pozwoli to wypełnić zobowiązania unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. By w pełni wykorzystać potencjał jakim dysponujemy niezbędne jest:
- podniesienie standardu sezonowego zapotrzebowania na energię nowych budynków (docelowo do 2020 roku 35 kWh/m2/rok, z pośrednim celem 70 kWh/m2/rok),
- wprowadzenie klas energetycznych taka modyfikacja systemu świadectw energetycznych, która umożliwi użytkownikom łatwą ich ocenę nadanie etykiecie energetycznej czytelnego wyglądu.

więcej o badaniach

.....................

Pliki

Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii w nowych budynkach w wyniku zastosowania wyższych standardów w zakresie izolacyjności przegród zewnętrznych 513 KB pdf

Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii - załącznik 1 593 KB pdf

Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii - załącznik 2 527 KB pdf

Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii - załącznik 3 585 KB pdf

 

<< powrót




Jak wygłuszyć
mieszkanie?


Zobacz: formularz do zadawania pytań oraz pełne archiwum odpowiedzi ekspertów MIWO
  
Najczęściej zadawane: Jaka powinna by grubość izolacji ścian zewnętrznych? Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada? Jak zabezpieczyć poddasze przed
 



Jeżeli chcesz wiedzieć co się dzieje na rynku materiałów izolacyjnych wpisz swój e-mail i zapisz się na listę subskrypcyjną.
 
|  





   Patronat medialny serwisu i współpraca:  
 
 
 
 
©MIWO 2000-2007 | Polityka prywatności | Mapa strony | Redakcja serwisu | Stowarzyszenie MIWO