R E K L A M A
  Strona główna - Świadectwo energ. budynków - Świadectwo energ. budynków
Szukaj  


 
Krytycznie o budynkach

Raport Ecofys (pt.: Cost-Effective Climate Protection...) jednego z wiodących europejskich instytutów zajmujących się energią i środowiskiem ujawnił niepokojący obraz ogromnego marnotrawstwa energii w istniejących budynkach w nowych krajach członkowskich UE. Raport ostrzega mieszkańców tych krajów przed nakładającymi się na siebie niekorzystnymi skutkami niskiego standardu energetycznego istniejących budynków, redukcją budżetowego dofinansowania kosztów ogrzewania i gwałtownie rosnącymi cenami paliw i energii.

Opracowanie wskazuje, w jaki sposób można uniknąć zbliżającego się kryzysu. Wykorzystanie prostych i zarazem efektywnych środków poprawiających charakterystykę energetyczną może doprowadzić do oszczędności energii (odpowiednik 800 tys. baryłek ropy dziennie) i środków finansowych (ok. 370 milionów euro rocznie) a także spowodować powstanie nowych miejsc pracy (według szacunków Stowarzyszenia EURIMA - ok. 230 tys.). W nowych krajach członkowskich budynki zużywają 40 proc. energii wytwarzanej w UE. Jest to porównywalne z sytuacją w krajach starej „piętnastki”. Jednak zużycie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni jest w nowych krajach o ponad 25 proc. większe - głównie z powodu gorszego standardu ocieplenia, tj. mniejszych grubości izolacji cieplnej w istniejących budynkach.

- Obecne zużycie energii - tłumaczy Horst Biedermann, dyrektor generalny EURIMA - będące skutkiem wcale lub słabo ocieplonych budynków nie jest niczym nowym. Jednakże to, z czym się tutaj spotykamy niesie za sobą dużo poważniejsze konsekwencje. Jesteśmy na krawędzi ekologicznego i społecznego kryzysu. W nowych krajach członkowskich UE w przeszłości możliwe było dofinansowywanie kosztów energii z pieniędzy rządowych. Obecnie nie jest to praktykowane, ani pożądane, w szczególności z powodu szybko rosnących cen energii. Łatwo przewidzieć, że rosnące ceny energii w i słabo izolowanym budownictwem najbardziej uderzą w biednych, i starszych obywateli Europy.

Raport Ecofys wykazuje jednocześnie, że wprowadzenie odpowiedniego programu termorenowacji zaowocowałoby do roku 2010, w nowych krajach UE oszczędnościami na ogrzewaniu rzędu 370 milionów euro rocznie. Przed 2015 rokiem oszczędności mogłyby osiągnąć poziom miliarda euro. Lepsze mieszkania, cieplejsze domy, redukcja emisji dwutlenku węgla o 14 milionów ton rocznie - to potencjalnie dodatkowe korzyści.

Komentując warunki przekształcenia potencjalnego kryzysu w szansę, Horst Biedermann wyjaśnia: - Aby osiągnąć te oszczędności należy niezwłocznie rozpocząć inwestycje, na które nowych krajów członkowskich po prostu nie stać. Dlatego Eurima apeluje o uruchomienie środków z funduszu strukturalnego i funduszu spójności z przeznaczeniem na ten cel. W czasie, gdy cała Europa stara się zachować równowagę między niezbędnym szybkim wzrostem gospodarczym a ochroną środowiska i potrzebami społeczeństwa, taki program renowacji jest konieczny.

Badania wykazały, że w polskich blokach termorenowacja mogłaby zredukować zużycie energii nawet o 80 proc. Zwrot przeznaczonych na nią środków nastąpiłby w okresie 9 lat. Podobny proces mógłby przynieść do 79 proc. oszczędności energii w Czechach, na Węgrzech, Słowenii i Słowacji oraz 73 proc. w Estonii i na Litwie. Termomodernizacja sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. Prowadzenie prac na 1/10 powierzchni użytkowej budynków doprowadziłoby do powstania 230 tys. nowych miejsc pracy w tych krajach (dla porównania - 300 tys. w krajach starej piętnastki).

Obok apelu o redukcję zużycia energii cieplnej w budynkach o 20 proc. do 2020 roku, Eurima postuluje także rozszerzenie zapisów Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 2002 roku także na budynki o powierzchni poniżej 1000 mkw. Do podejmowania takich działań miałyby zachęcić fundusze na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie stawki VAT na środki poprawiające energooszczędność budynków.

Eurima postawiła przed sobą zadanie regularnego informowania konsumentów o efektywności kosztowej poszczególnych środków służących poprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz pokazywanie najlepszych praktyk w tej dziedzinie poszczególnych krajach UE.

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej przygotowało polską wersję tego raportu - zarówno elektoniczną ( tutaj do pobrania ) jak i drukowaną.

 

<< powrót




Jak wygłuszyć
mieszkanie?


Zobacz: formularz do zadawania pytań oraz pełne archiwum odpowiedzi ekspertów MIWO
  
Najczęściej zadawane: Jaka powinna by grubość izolacji ścian zewnętrznych? Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada? Jak zabezpieczyć poddasze przed
 



Jeżeli chcesz wiedzieć co się dzieje na rynku materiałów izolacyjnych wpisz swój e-mail i zapisz się na listę subskrypcyjną.
 
|  





   Patronat medialny serwisu i współpraca:  
 
 
 
 
©MIWO 2000-2007 | Polityka prywatności | Mapa strony | Redakcja serwisu | Stowarzyszenie MIWO